odżywianie cz.I Węglowodany

13:00

Węglowodany są niezbędne w codziennej diecie, możemy podzielić ja na przyswajalne dla człowieka oraz nieprzyswajalne( błonnik, który wpływa korzystnie na układ pok.). Są one materiałem energetycznym i odżywczym niezbędnym przy treningach. W codziennej diecie powinny stanowić ok. 60% zapotrzebowana kalorycznego.


Główne źródła:
-nabiał
-warzywa
- brokuły
- kalafior
- szpinak
- rzepa
- bakłażany
- ziemniaki
- bataty
- kukurydza
- marchew
- cebula
- sałata
- seler
- ogórki
- kapusta
- karczochy
- szparagi 
-owoce
- morele
- pomarańcze
- śliwki
- gruszki
- grejpfruty 
-nasiona roślin strączkowych
-buraki cukrowe, cukier
-rośliny okopowe
-kasza, ryż
-soki owocowe
-makarony
- proso
- owies
- kiełki pszenicy, jęczmienia
- brązowy ryż
- kasza gryczana
- otręby owsa, mąki kukurydzianej
- soczewica
- fasola
- groszek
- czarna fasola
- soja


Nie polecam jedzenia cukru bezpośrednio przed wysiłkiem, ponieważ może nam to uniemożliwić jakikolwiek wysiłek poprzez wzrost cukru we krwi co zmusi trzustkę do produkcji insuliny (hormonu który obniża poziom cukru i hamuje rozwój tłuszczu w mięśniach przez co mięśnie wykorzystują mały zapas glikogenu). Przez insulinę i glikogen poziom cukru maleje na tyle, że nie mamy już energii na ćwiczenia i koncentrację. Gdy czujemy ochotę na coś słodkiego najlepiej zjeść marchewkę, morele, pomarańczę lub śliwkę które zawierają sporo węglowodanów złożonych (dłużej się trawią przez co utrzymujemy dłużej energię i uczucie sytości), które utrzymują poziom glukozy we krwi.

 Stosuję kilka 'trików' uwalniających energię tzn. zamiast kawy rano jem jabłko( zazwyczaj na 2 śniadanie), pobudza i nie zaburza flory bakteryjnej i  pomaga utrzymać świeży oddech. Regularnie się ruszam, co powoduje mniejsze zapotrzebowanie na słodycze im więcej się ruszamy tym czujemy mniejszą ochotę na słodycze.

You Might Also Like

0 komentarze